Yazılım Dillerini Öğrenmek | Web Sitesi

Hemen hemen herkes, yazılıma veya yazılımcı olmaya merak duyduğunda ilk olarak aklına gelen sorulardan biriside, bu işe nereden ve nasıl başlayacağı olmasıdır. Bu durumda birçok kaynaktan faydalanarak yazılımcı olabileceğinizi söylemek mümkün diyebiliriz. Ayrıca yazılımın şöyle bir geçmişine bakarsak bu işe merak olayı tam olarak 2000 ‘li yılların başından başlayarak, şimdiye kadar artan merak ve ilgi konusu olmuştur. Yazılımcı olmaya çalışanların birçok hedefi’de bu işi öğrenerek çok paralar kazanmak istemesidir.Ancak şunu net bir şekilde söyleyelim’ki yazılımcı olmak parayla katlanılacak kadar kolay bir iş değildir.

Yazılım Dillerini Öğrenmek

Bu işe başlamak, gönül vermek isteyenlerin öncelikle belirlemesi gereken şeylerden biriside yazılım dillerine hangisinden başlaması gerektiğidir. Genel olarak bakarsak yaklaşık 150’den fazla yazılım dilleri mevcuttur. Bunun için nasıl bir dil öğrenirken bize en yatkın ve öğrenmesi kolay gelen dilden başlarsak aynı şekilde yazılım dillerine de kendimize en yakın hissettiğimiz, daha doğrusu en kolay ve sade olan dillerden başlamanızı tavsiye ederiz. Net bir şekilde şunu‘da söyleyebiliriz ki herhangi bir yazılım dili fark etmeksizin öğrendiğiniz tüm dillerin size faydası olacaktır.

Yazılım Öğrenme Kaynakları Nelerdir?

Yazılıma başlamaya dair belki’de dikkat edilmesi gereken en önemli ve dikkat edilecek unsur yazılıma hangi tür kaynaklardan öğrenilmesi gerektiği olacaktır. Böyle bir soruya verilecek cevapta birçok şekilde diyebiliriz. Çünkü hem kurslara giderek eğitimini alarak yazılım dillerini öğrenebilir yahut kitap, dergi, yazılı ve basılı kaynaklardan da bunları yani yazılım dilini öğrenebilirsiniz. Ancak söz konusu yazılım dillerini öğrenmek olunca burada daha çok teori de değilde pratik’e aktarmak olduğu için yazılı kaynaklardan öğrenmenizi yani çabalamanızı pek tavsiye etmeyiz.Yani kısaca özetlemek gerekirse yazılımı 3 şekilde öğrenebilirsiniz. Gelin şimdi bunu detaylı bir şekilde ele alalım

Görsel Eğitim Setlerinden Öğrenmek: Burada görsel eğitim setlerini en cazip ve uygun klan nedenlerinden biriside hem ucuz hemde görsel bir şekilde ve dinleyerek yazılımı öğrenmesidir. Görsel Eğitim setlerinin en önemli özeliği de budur. Yani ileriye veya geriye sararak anlamadığınız yeri tekrar, tekrar izleyebilirsiniz. Bu şekilde pekiştirmenizde mümkün olacaktır.

Okulda Yazılım Öğrenmek: Okuldan yazılım öğrenmek demek birçok konuda bilgi sahibi olmak ancak yeterli ve doğru bir şekilde kendini geliştirememek anlamına gelmektedir. Çünkü burada milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenen müfredat çerçevesinde ilerlediğinden pekte faydalı olmamaktadır.

Çeşitli Kurslardan Öğrenmek: Kurslardan yazılım öğrenmeye giden birçok kişi vardır. Bunun nedeni kurslara giderek hocalar eşliğinde bilgi almaya çalışmasıdır. Ancak genel olarak yazılım dilleri öğretimi için açılan kurslara baktığımızda geneli kar amaçlı açılmış olan kurslardır. Bu açıdan gideceğimiz olan kursu doğru bir şekilde araştırarak karar vermeliyiz. İşte bizim kursumuza gelirseniz şu kadar dil öğrenir şu kadar para kazanırsınız şeklinde kelime oyunları yapmalarına sakın aldırmayın.

Reply