Web Tasarım Nedir?

Her ne kadar web tasarım yazılım kelimesi oldukça yeni bir tarihe sahip olsa da, grafik tasarım gibi diğer alanlarla da bağlantısını inkar edemeyiz. Buna rağmen, web tasarıma teknolojik bir bakış açısından bakmamız gerekiyor. İlgilenen arkadaşlar için web tasarım nedir ve web tasarım nasıl yapılır yazımız içerisinde açıkladık…

Web Tasarım Nedir?

Günümüzde, internet insanların gündelik yaşamının büyük bir parçası oldu ve onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Web tasarım 1990’lı yılların başında ortaya çıkmaya başlasa da, 21. yüzyılın başlarında internet insanların hayatına daha da entegre olmaya başladı. Teknoloji geliştikçe, web dünyası da gelişti ve hâliyle internet siteleri bir değişime girdi. Bu da web tasarım yazılım gerçeğini ortaya çıkardı.

Peki, aslında web tasarım nedir ? Web tasarım, fikirlerin toplanması, estetik olarak bir araya getirilip düzenlenmesi ve ardından bir amaca hizmet etmesi sürecidir. Kısacası, web tasarım bir oluşturma sürecidir ve kimileri tarafından ‘sanat’ olarak da adlandırılır.

Web tasarım nasıl yapılır sorusuna doğrudan bir cevap vermek mümkün değil çünkü bu o kadar basit bir konu değil. Webmasterların yıllarını verdiği web tasarım, temel olarak şu 5 elementten oluşuyor:

Web tasarım elementleri

Düzen: Bu, grafiklerin, reklamların ve yazıların nasıl bir araya getirileceğini ifade eder. Web dünyasında temel amaç, bilgiyi gözler önüne sürmektir ve bunun için düzen önemlidir. Düzen, aynı zamanda dengeyi, tutarlılığı ve bütünlüğü de temsil eder.

Renk: Renklerin seçimi, sitenin amacına ve müşterinin isteklerine bağlıdır. Basit bir siyah-beyaz teması seçilebileceği gibi, oldukça renkli bir web tasarım da mümkündür. Yine de, kullanıcı dostu olmak için her şeyin yerli yerinde olması şarttır.

Yazı tipleri: Font da denilen yazı tiplerinin çeşitli kullanımı, web site tasarımını geliştirebilir. Birçok web tarayıcısı, ‘güvenli font’ denilen tipleri okumaya olanak tanır. Dolayısıyla tasarımcının buna göre bir seçim yapması gereklidir.

İçerik: İçerik ve tasarım, görsellikle yazıların bütünüdür. Dolayısıyla bir araya geldiklerinde, sitenin amacını yansıtabilmeliler. Yazılar daima işe yarar ve siteyle alakalı olmalı, okuyucunun kafasını karıştırmamalıdır. Web tasarımda bunlara dikkat etmek, kullanıcıyı sitede tutmaya yarar.

Temel olarak, web tasarım yazılım bu elementlerin bütünlüğüdür fakat elbette bu kadarıyla sınırlı da değildir. Eğer bir tasarımcı olmak istiyorsanız ve yeni başladıysanız, unutmayın ki önünüzde uzun ama bir o kadar da keyifli bir yol var.

Reply