Web Tasarım Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi yapmak günümüzde her firma için ihtiyaç hâline gelmişken ve insanlar bireysel olarak da kendi sitelerini kurmak isterken, web tasarım konusu pek çok kişiyi düşündürüyor. Peki tüm endişeleri bir yana bırakıp, tamamen bilgisiz olduğumuzu kabul edip soralım; web tasarım nasıl yapılır ?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web sitesi ilgili her şey, yani içeriğin ne olacağı, nasıl gözükeceği ve nasıl çalışacağı gibi soruların tamamı web tasarımına dahil oluyor. Web tasarım yapmak istiyorsanız, önce planınızı kavramsallaştırmalı, ardından planlamalı ve materyalleri bir araya getirmelisiniz. Bu materyaller, arayüzden, renklerden, yazı tiplerinden, grafik ve görsellerden oluşacak.

Tasarım, şüphesiz ki web tasarımın anahtar noktası. Tasarım, denge, kontrast, vurgu ve ritim gibi pek çok şeyi kapsıyor. Tasarım elementleri içindeyse çizgiler, şekiller, kaplamalar, renkler ve yönler yer alıyor. Web tasarım yapmak için bilinmesi gereken temel diller HTML, CSS, PHP ve JavaScript olarak sıralanır.

Buna rağmen, pek çok kişi HTML veya CSS gibi dillere hakim olmadan da web tasarımla haşır neşir olabiliyor. Bir hosting firmasından sitenizi barındıracak bir alan ve alan adı satın aldıktan sonra, hazır bir sistem olan WordPress’i kurabilirsiniz. Ardından zaman içinde, tabiri caizse düzenli olarak sistemi ‘kurcalayarak’ WordPress inceliklerine hakim olabilirsiniz. Günümüzde WordPress, internet üzerindeki web sitelerinin neredeyse yüzde 30’unda kullanılıyor ve oldukça yaygın bir sistem. Dolayısıyla yeterli kodlama bilginiz olmadan da, bu yöntemle sitenizi kurabilirsiniz. Üstelik WordPress, SEO web tasarım konusunda da epey etkili.

Eğer WordPress gibi hazır bir sistem kurmak yerine, daha ayrıntıya girmek istiyorsanız ve kodlamaya da uzaksanız, çeşitli aracı programları kullanarak web tasarım yapabilirsiniz. Bu konuda uzun yıllardan beri akla ilk olarak FrontPage ve DreamWeaver uygulamaları gelmekte. Eskiden beri kullanılan her iki program da size bir arayüz sunuyor ve elementleri istediğiniz şekilde dizmenize olanak tanıyor. Fakat günümüzde artık seçenekler çok daha fazla ve pek çok hazır web site tasarım aracı var. Bunlardan kimisi ücretli, kimisi ücretsiz.

Kısacası, web tasarım nasıl yapılır sorusuna verilecek çok cevap var ve bu biraz da sizin isteğinize, neler yapabileceğinize ve ne kadar bilgili olduğunuza bağlı. Yine de tüm bu zahmete girişmek istemeyenler, kolay yolu tercih edebilir, gerekli ücreti ödeyerek web tasarım firmaları aracılığıyla istediği çalışmayı ortaya çıkarabilirler.

Reply