Web Tasarım ile SEO Çalışmasının Uyumu

Web tasarım ile SEO iç içe bir konudur diyebiliriz. Çünkü her ikisi de birbirini tamamlayan konulardır. Eğer web tasarım çalışmalarıyla SEO çalışmaları birbirine paralel şekilde yapılır ve başarılı olunursa, sitenizde doğru bir planlama gerçeklemiş olur. Diğer bir deyişle yazılım ile başlayan çalışmalar SEO ile kendini bir üst seviyeye çıkarır. Elbette ki bunları doğru bir şekilde uygulayabilmeniz bilgi birikiminize bağlı. Bu nedenle Google SEO için yaptığınız çalışmalarda size yardımcı olabilmek adına web tasarım ile SEO uyumunu konumuz içerisinde özetledik…

Web Tasarım / SEO

SEO kurallarına uygun olarak yapılmayan bir web sitesi Google tarafından dikkate alınmayacağı için SEO olmadan web sitesi olmaz, aynı şekilde web sitesi olmadan da SEO bir işe yaramaz diyebiliriz. Çünkü sitenizin indexlenebilir ve okunabilir bir web tasarıma sahip olması, Google gibi arama motorlarının sitenizi puanlamasında oldukça önemlidir. Google botları sitenizi denetlemek için geldiğinde SEO kurallarına, sayfalara giriş sayısına, backlink sayısına, html etiketlerine, sayfada kalınma süresine bakarak puanlama yapmaktadır. Doğal olarak sitenizdeki web tasarım ile SEO durumuna göre sitenizin alacağı değer belirlenir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, görselleriniz ya da içeriğiniz kaliteli olsa dahi arama motorları için kurallara uygun görülmediğinde bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle öncelikle dikkat etmeniz gereken konu ara yüz kodlamasıdır. Sitenizdeki ara yüz kodlaması mutlaka HTML 5 şeklinde olmalıdır. Neticede kurallara göre düzenlenmiş olan bir sitenin okunuşu kolaylaşacağı için içerikleriniz ve görselleriniz arama motorlarında ön plana çıkar. Diğer bir dikkatli olmanız gereken konuda kesinlikle web tasarım yapılırken mobil uyumlu bir site oluşturulmalıdır. Çünkü bu konuda sitenizin arama motorlarında avantajlı bir durumda olması için gereklidir.

Kusursuz bir kodlama ile hazırlanan web sitesi hızlı bir hostingle desteklenerek alt yapısı oldukça güçlü kılınmalıdır. Ayrıca sonradan değişiklikler yapabileceğiniz bir sisteme sahip olmanızda yararınıza olacaktır. Web sitesinin url yapısı da SEO uyumlu yapılmalıdır. Tabii ona göre domain seçimi yapmanız da yararlı olacaktır. Özellikle anahtar kelimenizi içeren, daha kolay uzantılar ve aratılma potansiyeli yüksek kelimelerdeki uzantılar web sitesini üst sıralara taşıyabilecek ayrıntılardır.

Web tasarım ve SEO konularını özetlemek gerekirse; Google güncel algoritmalarını takip ederek hazırlayacağınız web sitesi düşündüğünüzden daha iyi konumlara gelebilir. Bunun için sadece belli başlı kurallara dikkat etmeniz yeterli olacaktır…

Reply