Web Tasarım İçin Gereken Programlar

Bugün irili ufaklı hemen hemen her şirket bir web sitesine sahipken, web tasarım da haliyle giderek önemini artırıyor. Üstelik bu şirketlerle kısıtlı kalmıyor, aynı zamanda kişisel bloglar da açılıyor. Ayrıca serbest çalışan kişiler, porfölyö oluşturmak için web tasarım programları ile ilgileniyor. Peki web tasarım için gereken programlar neler?

Web Tasarım İçin Gereken Programlar Neler?

Web tasarım için gereken programlar listesinde belki de yüzlerce seçenek var fakat bunlardan sadece birkaç için ideal diyebiliriz. Öncelikle bu sizin geçmiş bilginize de bağlı. Çünkü bazı web tasarım programları orta-yüksek düzeyde kodlama dili bilgisi isterken, kimisi de her şeyi kendisi sağlıyor ve size daha basit seçenekler sunuyor.

En çok bilinen web tasarım araçları arasında şüphesiz Adobe firmasının üretimi Adobe Dreamweaver bulunuyor. HTML’den tutun JavaScript’e kadar pek çok web dilini destekleyen Dreamweaver, yıllardır kullanılan, bol fonksiyonlu bir araç. Üstelik üzerinde hem kodlama, hem de tasarım gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dreamweaver’a göre daha basit olan bir diğer alternatif ise Microsoft üretimi Frontpage. Her ne kadar adı değişmiş ve bugün fazla kullanılmıyor olsa da, web tasarım için gereken programlar listesinde Frontpage hala önemli bir isim.

Tabii bir de tamamen ücretsiz olan ve kullanıcıdan hiçbir ekstra bilgi istemeden, her şeyi önüne seren programlar var. Bunlardan ilk aklımıza geleni Mobirise oluyor. Hem Windows, hem de Mac’te kullanabileceğiniz Mobirise son derece basit bir arayüze sahip. Buna rağmen yaptığınız siteleri masaüstü platformların yanı sıra mobil cihazlarda da yayınlayabiliyorsunuz.

Hızlı çalışan, bilgisayar üzerinde yük yaratmayan Mobirise ile kodlama bilmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken şey bir tema ve menü yapısı seçmek, ardından başlıkları, pencereleri, galeri ve video sayfalarını, web tasarım için daha fazlasını eklemek. Mobirise ile işiniz bittikten sonra projenizi kaydedip hosting firmanızın FTP sunucusuna atıp kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz.

TOWeb de Mobirise’ın yanında önerebileceğimiz bir alternatif. Programda sayısı yüzü geçen responsive tema bulunduğu gibi, kodlama bilgisi de istemiyor ve hızlıca site kurulumuna geçebiliyorsunuz. Web tasarım programları arasında dikkat çeken TOWeb, hem bireysel, hem de kurumsal sayfalar hazırlamak isteyenler için ideal.

Reply