Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Web sitesi yaparken nelere dikkat etmeli konusunda dizayn en önemli husustur diyebiliriz. Çünkü ziyaretçinin aklında iz bırakan bir dizayn, yeniden sizin sitenizi ziyaret etmesinin sebeplerinden biridir. Bu nedenle ziyaretçiyi sitenizden uzaklaştıracak bazı maddeleri yazımız içerisinde paylaştık. Bu maddelere dikkat ederek hazırladığınız web sitesi ile kullanıcı potansiyelinizi arttırabilirsiniz. İşte en çok yapılan web sitesi dizayn hataları…

Web Sitesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1)Web sitesi yaparken nelere dikkat etmeli konusunda düşülecek en etkili hata; sitenizin tüm tarayıcılarla uyumlu olmaması. Özellikle acele ile hazırlanmış web sitelerinde tarayıcı uyumluluğu atlanabilir. Bu nedenle sitenizi yaparken bütün web tarayıcıları ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz.

2)Sitenizi hazırlarken giriş sayfası olmamasını şiddetle öneriyoruz. Giriş sayfası hem yüklenirken zaman harcamakta hem de kullanıcıyı daha ana sayfaya ulaşmadan siteden uzaklaştırabilmekte. Bu nedenle giriş sayfası yerine ana sayfa dizaynı için efor harcamanız daha iyi olacaktır.

3)Web sitesi yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda renkler de oldukça önem taşımaktadır. Çünkü çok soluk ya da çok parlak renkler kullanılarak hazırlanmış bir site, kullanıcıya daha itici gelecektir. Sonuçta amacınızın sizin zevkinizden ziyade kullanıcı odaklı bir web sitesi hazırlamaksa, canlı fakat sitenizin içeriğine uygun renkler kullanmanız daha iyi sonuç verecektir.

4)Siteyi etkileşimli yapabilmek için genellikle javascriptler kullanılmaktadır. Fakat unutmayın ki javascriptlerin fazla kullanılması, web sitesinin performans olarak etkilenmesine neden olmamalıdır.

5)Sitelerin genelinde reklamlar vazgeçilmezdir. Ancak bu reklamların ziyaretçileri sıkacak şekilde ve sıklıkta yayınlanması sizin için dezavantaj olacaktır. Özellikle reklamları yayınlarken, önemli bilgilerin arasına sıkıştırmak gibi kullanıcılarının sinirini bozan hareketlerden kaçınmalı ve yayınlanma yerinin uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Reply