Web Sitesi Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitesi için optimizasyon dediğimiz olgu, kısaca bir SEO optimizasyonu çalışmasıdır. Web sitelerinizi, işletmelerinizi her zaman Google ve benzeri sitelerde ön plana çıkartmak, ziyaretçilere hitap etmek ve kaliteye erişmek için artık arama motoru optimizasyonu yapmanız şarttır. Her ne kadar internet dünyasında bu yeni sayılabilecek bir olgu olsa da, günümüzde arama motorlarının algoritmaları devamlı değişiyor ve biz de buna ayak uydurmak mecburiyetindeyiz.

Web Sitesi Optimizasyonu Nedir?

Web sitesi için optimizasyon tabii ki öncelikle teknik konularda başlıyor. Özenle içerik sağlayacağınız web siteniz, kaliteli, hızlı ve SEO optimizasyonu uyumlu bir altyapıdan oluşmalıdır. Dolayısıyla, her şey zeminde başlıyor ve ardından katları çıkmaya başlayacaksınız. Yavaş bir internet sitesi sadece Google ve diğer arama motorları tarafından değil, aynı zamanda ziyaretçiler tarafından da sevilmez. İstatistikler gösteriyor ki, sayfaları yavaş açılan sitelerde ziyaretçiler vakit geçirmiyor ve hatta doğrudan terk ediyor. Dolayısıyla, arama motoru optimizasyonu teknik noktada site kurulumuyla başlıyor.

Web Sitesi Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Mobil uyumlu, responsive ve hızlı bir site kurduktan sonra sıra içeriğe geliyor. Web sitesi için optimizasyon sizin için önemli bir konuysa, içerik kalitenizde üst düzey olmalıdır. Google, Yahoo, Yandex benzeri arama motorları sitelerde her zaman yüksek yazı kalitesine bakmaktadır. Çünkü eğer ziyaretçi aradığını bulamazsa, kopya ve daha önce okuduğu yazılarla karşılaşırsa, sitenizi kısa sürede terk edecektir ve bu da sizi sıralamalarda geriletecektir.

SEO optimizasyonu için olmazsa olmaz koşul içeriğinizin kaliteli olmasıdır. Bu yüzden seçim yaparken internette daha önce defalarca paylaşılmış konuları girmemeye özen gösterin, kendi farkınızı öne çıkarın. Tabii aynı zamanda arama motoru optimizasyonu yaparken, bu yazıların uzun ve dolu olması da önemlidir. Çok kısa yazılar bir anlam taşımayacak, kullanıcılarınız aradığını bulamayacaktır. Yazı uzunluklarını en azından 200-250 kelime civarı tutmaya, alt başlıklar ve en az da 3 anahtar kelime kullanımına özen gösterin.

Bunların yanında sitenizde bolca kaliteli görseller, videolar paylaşın. Bu hem estetik yönden size artı katacaktır, hem de konuyla alakalı videolar ziyaretçinizi sitenizde uzun süre tutacaktır. Örneğin, paylaştığınız yazıyı okumak 2 dakika sürüyorsa, eklediğiniz 3 dakikalık videoyu sitenizde izleyen kişinin geçirdiği vakit 5 dakika olacaktır ve SEO sıralamanızı yükseltecektir.

SEO kategorisinde yer alan diğer yazıları inceleyerek, site içi seo çalışması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz…

Reply