Trustrank Nedir Trustrank Nasıl Çalışır?

Trustrank Nedir ?

Öncelikle bilmeyenler için Trustrank nedir açıklayalım. Yahoo ve Stanford Üniversitesi tarafından tanımlanan Trustrank, spama karşı mücadele için kullanılan link analiz tekniklerinden bir tanesidir. Trustrank nedir sorusuna kısaca; spam olan web sayfalarının yarı otomatik biçimde belirlenmesidir diyebiliriz.

Spam ise ticari nedenlerle Google gibi arama motorlarında üst sıralarda sonuç sergileyebilmek için webmasterlar tarafından uygulanıyor. İşte buna bağlı olarak Trustrank adı ile ifade edilen teknik ortaya çıktı. Peki, Trustrank nasıl çalışır?

Trustrank Nasıl Çalışır?

Trustrank sayesinde kök site denilen güvenilir siteler editörler tarafından işaretlenir. Kök siteden yapılan link çıkışlarıyla diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Birazda Trustrank puanlama tarzından bahsetmek gerekirse;

  • Sayfadaki ya da web sitesindeki linkler ile ona verilen linkler doğru orantılıdır.
  • Trustrank tekniğinde her zaman kötü siteler kötü sitelere ya da sayfalara, iyi sitelerde iyi sitelere ya da sayfalara link verir. Ne yazık ki bu mantığın çok kötü olmasına rağmen uygulanan teknik budur.
  • Puanlamada en önemli husus; link x sitesinden çıkarken, o sitenin almış olduğu Trustrank puanından daha az bir puanla çıkış yapmaktadır. Buna örnek olarak şu şekilde diyebiliriz: A sitesinin Trustrank puanı 10 ise A sitesinin vermiş olduğu B sitesinin Trustrank puanı 9’dur. B’nin link verdiği C’nin de puanı 8 olacaktır ve bu şekilde sürüp gidecektir.
  • Bir başka şekilde; kök dizininden çıkışı olan birincil sitenin çıkış puanı 100’ken bu 100 puana sahip olan siteden çıkış ise 90 puana eşittir.

Daha önce SEO nedir SEO nasıl yapılır açıkladığımız SEO Nedir ? SEO Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemiz yeni başlayanlar için SEO nedir ve nasıl yapılır hakkında açıklamalar barındırmaktadır.

Reply