Timsah Efsanesi

İnsanların çoğunda timsah nakışlı kıyafetler, ayakkabılar, parfümler ve saatler görüyorsunuzdur. Peki, hiç düşündünüz mü neyi simgeliyor bu timsah? Dünyada bir ilki simgeliyor. Evet, yanlış duymadınız! Dünyada ilk defa bir marka, giyim ürünü üzerinde yer alıyordu. Fikrin sahibi, markanın da sahibi olan Rene Lacoste’dir. 1933 yılında sadece kendi kişisel kullanımı için hava alan pamuk örme kumaşlar kullandırarak gömlekler diktiren Rene Lacoste, maçlarda hem terlemeyi önlemek hem de rahat hareket etmeyi sağlamayı amaçlamıştır. Maçlar derken kastettiğim tenis turnuvalarıydı. Çünkü Rene çok başarılı bir tenis sporcusuydu. Hatta Rene Lacoste de simgesi gibi bir ilkin sahibidir. Davis Cup tenis turnuvasını kazanan ve Amerikalı olmayan ilk tenisçidir. Spor alanında böylesine büyük başarıya sahip olan Rene, modayla da yakından ilgileniyordu.

Rahat ve terlemeyi önleyen tasarımlarıyla endüstriyel üretime başlamak isteyen Rene, modern bir markanın hiç değişmeyecek ikonik bir ürüne sahip olması gerektiğine karar verdi. Sonrasında ise kendisine yapılan ‘timsah’ yakıştırmasını hatırlayarak, Lacoste markasının ikonik ürününü oluşturdu ve endüstriyel üretime başladı. Timsah, benzerlerinden daha farklı olduğu için resmen devrim yarattı. Bugün ise Fransa’nın en önemli markalarından biri oldu. Dünya çapında da 1000’in üzerinde mağazada, 114 ülkede faaliyet gösteriyor. Mağazalarında sürekli en trend ürünleri bulunduran Lacoste markası sayısız müşteri zenginliğine sahiptir. Özellikle saat tutkunlarının vazgeçilmez adresi Lacoste kol saatleridir. Timsah, Lacoste bayan kol saatlerinde şıklığı ve zarafeti simgelerken doğallığıyla da göz kamaştırıyor. Markanın ikonik ürünü, Lacoste erkek kol saatlerinde de rahatlığı ve benzersizliği vurgulamaktadır.

Lacoste saatleri, müşterilerine farklı, seçkin, kaliteli ve orijinal bir dünya sunmaktadır. Bu dünya tüketicilere o kadar benzersiz ve kaliteli gelmiş ki, istatistiklere bakarak bunu kolaylıkla anlayabiliyoruz. Çünkü yapılan istatistiklere göre dünyadaki Lacoste mağazalarında ve köşelerinde her saniyede 2 adet Lacoste ürünü satılmaktadır. Hal böyle olunca Lacoste kol saatlerinin seçkinliğini ve özelliğini anlamamak mümkün değil. Tenis kortlarında avını hiçbir zaman bırakmayan anlamındaki lakabını çok beğenen Rene Lacoste’a gerçek bir ‘timsah efsanesi’ yarattığı için minnettarız.

Reply