Son Yılların Logo Tasarım Trendleri Neler?

Her ne kadar sitenizin içerik kalitesi, SEO optimizasyonu ayrı ayrı önem taşıyan konular olsa da, küçük bir ayrıntı gibi duran logo tasarım da son derece önemlidir. Unutmayın ki, büyük markalar, web siteleri ve işletmeler akla daima logolarıyla gelir, ismini düşündüğümüzde kafamızda ilk olarak logoları canlanır. 2017’de de karşımıza yeni logo tasarım trendleri, yaratıcı logo örnekleri çıkarken, bu yazıda sizlere onlardan örnek verip, logo nasıl yapılır sorusuna yanıt arayacağız.

Logo nasıl yapılır?

Bu birkaç kelimeyle açıklanabilecek bir konu olmadığı gibi, öncelikle yaratıcı logo örnekleri konusuna bakmamız gerekiyor. Devamlı olarak trend değişirken, son yıllarda karşımıza eskiye nazaran daha ‘minimalist’ yani sade logolar çıkmakta. Eskinin ‘cafcaflı’, bol ayrıntılı logoları günümüzde tercih edilmiyorken, minimalizm ön plana çıkmış durumda.

Bildiğiniz gibi, eskiden üç boyutlu logo tasarım ön plandaydı fakat artık Microsoft, Windows ve Netflix gibi pek çok popüler markaya baktığımızda görüyoruz ki, düz tasarımlar daha revaçta. Yaratıcı logo örnekleri arasında ilk sırada sayabileceğimiz düz-flat tasarım, hem akılda kalıcı oluyor, hem de yeni modaya uyuyor.

Logo Tasarım Alanında Tipografi ve Minimalizm

Logo tasarım konusunda tipografi ve minimalizm de artık yaygın bir şekilde kullanılıyor. Akla ilk gelen örnek mesela Google oluyor. Sade bir yazı, arka fonsuz ve birkaç renkle karşımıza çıkarken, tüm dünya tarafından bilinen bir şekle bürünüyor. Artık hiçbir işletme, şirket veya web sitesi üç boyutlu, karmaşık logolara rağbet göstermiyorken, logo nasıl yapılır diye soranlar da kendilerini minimalist tasarımlar arasında buluyor. Sade bir yazıdan oluşan ve beyaz arka plan üzerine oturtulan bu logolar, akılda kalıcı olup kitlelere de hitap etmeyi başarıyorlar.

Tabii el yapımı – el çizimi logoları da bu noktada unutmamak gerekiyor. Açıkçası, başarılı çizimleriniz varsa veya böyle bir tanıdığa sahipseniz, el çizimi bir logo çok şık durabilir. Son derece cazibeli duran, el yazısından oluşan bu logolar hâlâ pek çok marka tarafından kullanılmakta. Bir diğeri de stacked text yani ‘yığın metin’ olarak da tabir edilen logolar. Bu şekilde yine sade yazılar, beyaz fontun üzerine alt alta sıralanıyor ve dikey bir görünümle, daha çok bilgi ufak bir alana sığdırılıyor.

Reply