SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

SEO kelimesi sıradan internet kullanıcısı için anlam ifade etmezken bir web geliştirici için çok büyük anlamlar içerir. Web siteleri bir başarı sağlarken tesadüfen sağlamaz sıkı bir SEO çalışması sonucu bu başarıya ulaşır. Peki, SEO nedir?

Arama motorları günde milyarlarca sorgulanan bilgi, belge, doküman veya görseli saniyeler içerisinde kullanıcıya sunar. Kullanıcı genelde ilk sayfadaki siteler üzerinden istediği bilgiyi kolaylıkla bulmaktadır diğer sayfalar ise nadiren ziyaret edilmektedir. Bu yüzden web site sahipleri ilk sayfalarda görülmek ister. İlk sayfada görülmenin şartlarından en önemlisi ise SEO çalışması yapmaktan geçer.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization, Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu denmektedir. Seo google veya diğer arama motorlarının, siteleri daha iyi algılaması ve sıralamalarını yükseltmeleri için yaptırılan çalışmalara denmektedir.

Bu çalışmalar sitenizin ilk sayfalara gelmesi demektir. Seo çalışması yapan bir site içeriğini kısa zaman içerisin de daha büyük kitlelere oluşmasını sağlar. Sitesini anahtar kelimeler ile arama motorları tarafından gözle görülür bir site olmasını sağlar ve arama sonuçlarında sitesini üst sıralara taşımış olur. Sitenizi yukarılarda görmek istiyorsanız Google ile dost olun ve Google için seo yaptırın.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO arama motorlarında sizin popülerliğinizi koruyacağı için sürekli güncellenmektedir. Bu yüzden de bu konu hakkında bilgi bulmak gerçekten zordur. SEO uzmanları bilgilerini paylaşıp rakiplerini artırmak istemezler. Bu yüzden kendiniz yapmanız biraz zor olacaktır bulduğunuz bilgiler yeterli olmayacak veya eskimiş olacaktır ve bir uzmanla çalışmanız gerekecektir. SEO çalışmaları ise 2 ana başlık altında ayrılır.

Site içi optimizasyon: Sitenin arama motorları tarafından hızlı bir biçimde taranması ve arama sonuçlarına yansıtılması için önemli yöntemler içerir. Site içinde seo yapmanın temeli özgün ve faydalı bilgiler içeren içerikler girmektir.

Site dışı optimizasyon: Siteden siteye farklı stratejiler geliştirilir. Maliyeti ve zamanı kontrol altında tutmanız gerekmektedir ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Site dışı seo da en önemli faktör ise site içi optimizasyonunuz oluşturur.

Reply