SEO Kaybetmeden Http’den Https’ye Geçiş

Son zamanlarda, Google’ın da SSL sertifikası web siteleri arama sonuçlarında ön plana çıkaracağını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu sertifika özellikle de kullanıcı adı ve şifre girişi olan siteler için önem teşkil ediyor. Bu nedenle geçiş çalışmaları SEO açısından da gerekli ve önemli olarak ifade edilebilir.

Http’den Https’ye Geçiş

Http’den https’ye geçiş işlemi, SSL sertifikası olmayan bir web sitesinin, SSL sertifikası edinmesi işlemi olarak da ifade edilebilir. Bu aşamada site sahiplerinin en çok kaygılandığı konuların başında da SEO kaybı gelir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken detaylara da yazımızda değineceğiz.

SSL Güvenlik Sertifikası Neden Önemli ve Gereklidir?

SSL sertifikası kullanıcı adı ve şifre girişi yapan ya da herhangi bir şekilde web sitesi üzerinde veri girişi yapan kullanıcıların güvenli bir bağlantı alt yapısı ile siteyi kullanabilmesine olanak sağlar.

Daha ayrıntılı bir şekilde ifade edecek olursak, normal şartlarda SSL sertifikası olmayan bir web sitesinde kullanıcıların girmiş olduğu çeşitli veriler (kullanıcı adı, şifre, kredi kartı bilgileri v.b) koruma altında olmadığından dolayı, aynı ağda bağlı olan başka bir cihaz (akıllı telefon, bilgisayar, tablet v.b) üzerinden özel bir yazılım ile söz konusu bilgilerin görülmesi söz konusu olmaktadır. Http’den https’ye geçiş önemini bu aşamada daha iyi anlarız çünkü SSL sertifikasına sahip bir web sitesinde girilen veriler dijital ortamda özel bir şifreleme tekniği ile şifrelenmektedir. Dolayısıyla bu bilgilere ağ üzerindeki diğer cihazlardan ulaşılması olanaksızdır.

HTTPS’ye Geçiş ve SEO

Http’den https’ye geçiş sonrasında SEO etkilenmeyecek, aksine daha fazla hit kazanacaksınız. Google, SSL sertifikası sahip web sitelerinin her zaman için daha avantajlı olduğunu belirtmektedir.

Https’ye SEO kaybı olmadan geçiş işlemi için öncelikli olarak SSL sertifikası satın alın, sonrasında sitenizin 301 yönlendirmesini aktif edin. Bu işlem sonucunda sitenize giriş yapacak olan kullanıcılar doğrudan güvenli sayfaya girmiş olacaklardır. Böylelikle herhangi bir şekilde SEO kaybı yaşamanız söz konusu olmayacaktır. SSL sertifikası aynı zamanda sitenin genel değerini ve güvenirliğini de arttıracaktır. Bu anlamda önemli bir ayrıntıdır.

Reply