SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

Seo çalışmaları iç ve dış seo olarak iki başlık altında yapılmaktadır. Özgün bir seo çalışması yaparak kalıcı başarı elde etmek mümkündür ama sürekli güncelleme yapmanız gerekmektedir.

İç Seo Çalışması

Yeni kurulan web siteleri bir anda ilk sayfalarda gözükmez bunun için insanlara bilgi veren kaliteli içerikler üretmeleri ve bunu arama motorlarına göstermeleri gerekir.

Arama motorlarının güvenlerini kazanma sürecinde başarı sağlamak için iç seo çalışması yapmanız gerekmektedir.  Bu çalışmalar sonunda sıralamada yükselmekte olan bir site elde edersiniz ancak yaptığınız seo çalışması arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İç Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Sıralamada yükselmenizi sağlayan büyük ve küçük ölçekte direkt veya dolaylı yoldan etkileyen bazı kriterler vardır. Bunların bazıları ise şöyledir.

Alan Adı Seçimi: Alan adınızın seçimi yaparken yaşının küçük olması Google seo çalışması için bir şey ifade etmezken 3-4 yaşında bir alan adı Google’a projenizin uzun vadeli olduğunu ve hemen kapanmayacağını gösterir. Bu yüzden yaşına dikkat etmek en önemli kriterlerdendir. Alan adı isminiz ise projenizin olduğu sektörün anahtar kelimelerini içermesi çok iyi olacaktır. Eğer alan adınızda anahtar kelime mevcut değil ise rakiplerle yarışmak zor olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanımı : Eskiden bunu yapmak çok kolaydı anahtar kelimenizi ekstra meta etiketi ile belirtmeniz yeterliydi ancak Google yaptığı yeni güncelleme ile bunu kaldırdı. Yeni getirdiği güncellemede ise H taglarında kullanılan kelimeleri anahtar kelime olarak algılamaya başladı.

Anahtar kelimeler seo çalışmasının temelleri arasındadır. Konu içerisinde anahtar kelime kullanmak anahtar kelime kullanmayan sitelerden daha ön planda çıkmanızı sağlar. Anahtar kelimenin çok fazla tekrarı spam olarak algılana bilir onun için dikkatli olmak gerekir.

HTML Sayfa Yükleme Hızı : Hem kullanıcı hem de arama motorları botları için en önemli faktörler arasına gelmiştir.

İçerik ve Güncelleme Sıklığı : İçerik yayınlarken kesinlikle kopya içeriklerden uzak durulması gerekmektedir. Google kopya içerik tespit ettiğinde sizi cezalandırabilir. Google içeriğinizi ne sıklıkla güncellediğinizi de incelemektedir. Sürekli güncelleme yapan sitelere sıralamada üst sıralarda yer vermektedir.

Reply