SEO Analiz Nedir | SEO Rehberi

İnternet eskiden çok daha farklı ve basit bir yapıdaydı. 90’ların sonu, milenyumun başı internet dünyasını düşünürsek, karşımızda sadece HTML ile kodlanmış basit web siteleri çıkıyordu. Yahoo ve Google’ın büyümesinin ardından ortaya Bing ve Yandex gibi dev arama motorları da çıkınca, internet siteleri ve web tasarımcılar buna ayak uydurmak zorunda kaldı. Arama motorları farklı algoritmalar geliştirince, web site sahipleri de arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için SEO çalışmaları yöntemlerine başvuruyor. İyi bir SEO çalışmasıyla, web sitenizi sonuçlarda üste çıkarmak ve daha çok müşteriye-ziyaretçiye hitap etmeniz mümkün. Bu şekilde hem reklam gelirlerinizi artıracaksınız, hem de e-ticaret ile uğraşıyorsanız daha çok para kazanacaksınız.

Öyleyse SEO analiz nedir? SEO analizi nasıl yapılır?

Çeşitli araçlar veya internet sitelerini kullanarak web sitenizin SEO analizini ortaya çıkarabilir ve rakamları öğrenebilirsiniz. Türkiye’den örnek vermek gerekirse, yerli olarak en bilinen kaynak https://wmaraci.com/seo-analiz adresi. Buraya internet sitenizin adresini girdikten sonra birkaç dakika içinde sitenizin analizi ortaya dökülüyor ve siz de yaptığınız SEO çalışmaları ne kadar yararlı olmuş görüyorsunuz. Burada karşınıza web sitenizin hatalı olan kısımlarıyla, başarılı kısımları çıkıyor ve buna göre hareket ediyorsunuz. SEO analizi nasıl yapılır diyorsanız, buradaki puanınızı dikkate almalısınız. 70 üzeri puanlar iyi kabul edilirken, daha altında tehlike başlıyor demektir. Örneğin, anahtar kelime uzunluğu kısmında sorun görüyorsanız, acilen sitenizin anahtar kelime meta etiketleriyle ilgilenmeli, ne çok uzun, ne çok kısa anahtar kelimeler kullanmalısınız.

SEO analiz nedir sorusu böyle yanıt bulurken, bir diğer site analizi kaynağı da http://neilpatel.com/seo-analyzer/ adresi. Buraya site adresinizi girerek, adresinizin dünya üzerinde ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda çıkan sonuçları PDF raporu hâlinde bilgisayarınıza indirmeniz de mümkün. Tabii ki SEO durumunuz devamlı değişeceği için, sık sık burayı kontrol etmenizi öneririz. Özellikle Page level SEO score kısmının B üzeri bir puan alması ve page level speed score kısmının da 70 üstü olması sitenizin SEO çalışmaları açısından önemli. Tabii bunlar dışında yardım alabileceğiniz pek çok SEO analiz sitesi bulunuyor ve çoğuna bakıp, farklı kaynaklardan yararlanmanızı öneririz.

Reply