SEO Analiz Nasıl Yapılır?

İnternet dünyası hızla gelişirken, web tasarımcıların da işi zorlaşıyor. Arama motorlarının algoritması her geçen gün farklılık gösteriyor ve yazılımcıların da buna uyması gerekli. İnternet sitesi kurma amacında olanlar SEO için yeri geldiğinde önemli ücretler öderken, SEO analiz nedir sorusu da önem kazanıyor. Öyleyse SEO analiz nasıl yapılır, nelerden yararlanılır?

SEO analiz nasıl yapılır?

SEO çalışmasının amacı, internet sitesini arama motorlarında üst sıralara çıkarmaktır. Çalışmaya bireysel veya bir firmayla başlamadan önce analiz yapılır ve internet sitesinin On Page SEO uyumluluğuna bakılır. Ardından Off Page SEO çalışmasına geçilir ve uygunluğa bakılır. Üçüncü aşamada tercih edilecek anahtar kelimenin aranma rakamlarına ve piyasadaki rekabete bakılır. Her zaman, seçtiğiniz anahtar kelimede rakibinizin az olması sizin için bir avantajdır.

SEO analiz nedir? SEO analizi yaparken, kendi siteniz kadar rakip siteleri de incelemeniz önemlidir. Bunun için rakiplerinizin arama motorlarında nasıl gözüktüğüne, Alexa değerlerine de bakmanızı tavsiye ederiz. Tüm bu işlemleri bir SEO uzmanıyla yapabileceğiniz gibi, eğer bir nebze de olsa bilginiz varsa kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet sitesi kurma zor olsa da aynı zamanda keyifli bir iştir ve uzun vadede iyi getirileri olacaktır. SEO analizi yaparken, aynı zamanda çeşitli web siteleri ve araçlardan da faydalanabilirsiniz. Eğer Türkçe kaynak arıyorsanız, https://wmaraci.com/seo-analiz adresinden sitenizi girerek SEO puanına bakabilirsiniz. Puanın 70 üstü çıkması hâlinde SEO çalışmalarında başarılı olduğunuzu kabul edebiliriz. Burada web sitenizin hatalı ve başarılı kısımlarını görebilirsiniz. Hatalı olan noktalara dikkat edip acilen düzeltmeniz gerekmektedir. Örneğin, kullandığınız görsellerde alt etiket yer alması önemlidir. SEO analiz aracı, sitenizdeki alt etiketi olmayan resimleri tek tek önünüze serecektir. Aynı şekilde adres üstünde web sitenizde yer alan tüm iç linkleri, dış linkleri ve no follow özelliği olan bağlantıları görebilirsiniz. Eğer yabancı kaynak arıyorsanız, http://neilpatel.com/seo-analyzer/ adresini de SEO analiz için önerebiliriz. Bu sitede de web sitenizin ayrıntılı SEO raporlarını görebilir, hatta PDF şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yine de SEO analiz araçlarına sık sık göz atmanızda fayda var çünkü bu rakamlar değişkendir. Yani sitenizde farklı çalışmalar yaptığınız takdirde, SEO puanlarınız aşağı veya yukarı doğru değişim gösterebilir.

Reply