Logo Tasarım Fiyatları | Web Tasarım

Logo, işletmeler, organizasyonlar ve hatta bazen de bireyler tarafından kullanılan grafiksel bir amblem, bir semboldür. Geçmişten günümüze çok çeşitli logolar yapılsa da, logo tasarım günümüzde çok daha yaygın ve önemli bir konu. Bu nedenle logo tasarım fiyatları ile web tasarım fiyatlarını tek çerçevede bu yazımızda inceledik…

Logo Tasarım

İster büyük bir firma olun, ister küçük bir kurum olun fakat her iki durumda da uygun bir logoya ihtiyacınız olacak. Logo, sizi ve ürününüzü temsil eden bir işaret olduğu gibi, aynı zamanda müşteri kitlenizin sizi kolaylıkla tanımasına da yardımcı olacak. Geçmişten örnek vermek gerekirse, soylu aileler veya ülkeler, kendileri için bir arma kullanırdı. Ardından ortaya bayraklar çıktı ve hatta yol tabelaları. Kaldı ki, bunlar bile teknik olarak birer logo sınıfında değerlendirilirler.

Günümüzde ise logo tasarımı konusunda daha popüler ve başarılı firmalar, ‘daha basit olan, daha iyidir’ mantığıyla hareket ediyorlar. Dolayısıyla hem şıklığı, hem de basitliği aynı anda yakalamaya çalışıyorlar. Aynı zamanda daha ayrıntılı ve renkli logoların yapımları, tekrar üretimleri de zor olduğundan, maliyet de düşünülerek basitlik ön plana alınıyor.

Logo Tasarım Fiyatları

Logonun genel kullanımından bahsettik. Şimdi de daha ayrıntıya inerek, logoların ayrıntılı görünümlerinden bahsedelim. Dünya üzerinde, özellikle büyük şirketlerin kullandığı iki tip logo var. Bunlardan birincisi ikonik logo dediğimiz, görsel elementleri, firmanın tarzıyla bütünleştirenler. Örnek vermek gerekirse, Nike, AOL, Micheline bu tip logoları kullanıyor. Muhtemelen kafanızda şu an ne demek istediğimizi canlandırdınız. Eğer anlamadıysanız, küçük bir aramayla bahsettiğimiz örneklere bakabilirsiniz. Bir diğeri de ‘Logo Yazı’ adı verilen, sadece şirketin adını içeren logolar. Bu tip görsellerde, sadece özel bir yazı tipi kullanılır. Örnek vermek gerekirse, Sony, Coca-Cola veya IBM gibi markalar bu sınıfa dahil oluyor. Hatta günümüzde pek çok firma, logosunu doğrudan ismiyle yapmayı tercih ediyor.

Logonun nasıl yapıldığını ve nelerden oluştuğunu anlattık fakat logo tasarım fiyatları ne durumda? Firmasına logo yaptırmak isteyen kişiler bunu merak ediyor ve hem hesaplı, hem de şık bir logo sahibi olmak istiyor. Açıkçası, web tasarım fiyatlarıyla kıyaslanınca, logo tasarım fiyatları biraz daha hesaplı durabilir fakat buna aldanmamak gerek.

Kaliteli bir logo yaptırmak istiyorsanız, hatrı sayılır bir miktarı da gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki, hazır logo yapım programlarından kaçmanız gerekiyor. Elbette bu da bir tercih ama tasarımına para ödeyerek, sadece kendinize özel yaptıracağınız logolar her zaman daha uzun vadeli olacaktır.

Web Tasarım Fiyatları

Logo tasarım fiyatları da, tıpkı web tasarım fiyatları gibi değişkenlik göstermekte. Dolayısıyla kime yaptıracağınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bir grafik tasarımcıyla anlaşmadan önce, iyice araştırmalısınız, fiyat – performans dengesini sağlamalısınız ve referanslarına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden de unutmayın ki, çok ucuza logo tasarımı yaptırmak da mümkündür, tam tersi fiyatlarda da. Her zaman olmasa da, çoğu zaman logo tasarımında kalite-fiyat doğru orantılıdır.

Reply