Kaliteli SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Arama motorları artık o kadar ‘zeki hâle geldi ki, artık sadece bir site açmak ve içini içerikle doldurmak yeterli olmuyor. Google SEO konusunda bolca seçenek sunarken, bunlara uyulmadığı takdirde bazen çok kaliteli web siteleri bile arama sonuçlarında geriye düşebiliyor. SEO çalışması bu sebeple pek çok girişimciyi ve webmasterı ilgilendirirken, biz de SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna yanıt arayacağız.

Kaliteli SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO algoritmasında bilindiği gibi her sene düzenli olarak değişikliklere gidiyor ve SEO çalışması yapmak isteyenlerin de buna ayak uydurması gerekiyor. Kısaca, web sitenizi arama motorlarında üst sırada çıkaran SEO denen olgu, işletmeniz için olmazsa olmaz bir şey. SEO çalışması nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce, sitenizin amacına uygun, kaliteli ve bol içerikli olduğundan emin olmanız gerekli. Bilmelisiniz ki, istediğiniz kadar SEO ipucu uygulayın, yine de site içeriğiniz özgün, kaliteli ve doyurucu değilse bir anlamı olmayacaktır. Dolayısıyla, Google’ın ve diğer arama motorlarının bakacağı ilk şey bu olacaktır.

SEO Çalışmasına Nereden Başlanmalı?

Buna nereden başlayacaksınız? Diyelim ki, yemekler üzerine bir siteniz var. Sitenizde sadece yemek isimlerini ve hangi mutfağa ait olduklarını yazmak bir anlam taşımayacaktır. Bu yemekler hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz, tariflerini anlatmanız, kullanıcı yorumları eklemeniz sizi SEO çalışması yönünden ön plana çıkaracaktır. Sadece bol içeriğe bakmayan Google, aynı zamanda bu içeriklerin kelime sayısına, anlamlılığına ve çalıntı-kopya içerik olmamasına da bakıyor. Örnek vermek gerekirse, Google için ideal bir yazı uzunluğu 200-600 kelimeden oluşmakta. 200 kelime altı yazılar, SEO konusunda sizi olumsuz etkileyecektir.

Bir diğer yandan, yazılarınızda anahtar kelime kullanımına özen göstermeniz, alt başlıklar ve koyu kelimeler kullanmanız sizi öne çıkaracaktır. Tabii ki tüm bunları yapmaktaki amaç Google SEO sıralamasında üste çıkmak, yani onu aldatmak değil. Asıl amaç, sitenize gelen ziyaretçiyi uzun süre tutmak ve ziyaretçi sayınızı çoğaltmak. Google ve diğer arama motorları her zaman bol ziyaretçi çeken ve ziyaretçilerin içinde uzun süre kaldığı siteleri sevmektedir. Dolayısıyla, tek amaç ziyaretçi çekmek de olmamalı. Sitenize giren kullanıcılar burada vakit geçirmeli, aradıklarına kolayca ulaşabilmeli ve hemen terk etmemeli. Kısacası, SEO çalışması nasıl yapılır birkaç kelimeyle açıklanacak bir durum değildir fakat temel püf noktalar bunlardır. Her şeyden önce içerik kalitesine, düzenine önem göstermeli, ziyaretçilere hitap etmelisiniz.

Reply