İnternet Sitesi Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi, birbiriyle bağlantılı web sayfalarından oluşan, içinde multimedya içerikler barındıran, bir alan adına bağlı olan ve en azından bir tane web sunucusunda yer alan platforma verilen addır. Ya internet ya da yerel ağ bağlantısı üzerinden erişilebilen internet sitelerinin tarihi çok eskiye dayanıyor.

Her ne kadar ilk olarak 1993 yılında World Wide Web’in (WWW) ortaya çıkışıyla internet sitesi kavramı hayatımıza girse de, milenyumla beraber giderek yaygınlaştı ve web tasarım dahi bir meslek hâline geldi. Eskiden sadece büyük firmalar kendine özel internet sitesi açsa da, günümüzde ufak işletmeler site açıyor, hatta şahıslar blog siteleri açarak kişisel görüşlerini buradan paylaşıyor.

Muhtemelen siz de kendi şirketiniz için bir internet sitesi açmak istiyorsunuz veya aklınıza gelen fikri hayata geçirmeyi, yazılarınızı milyonlarca kişiyle paylaşmayı düşünüyorsunuz. Bu durumda, ‘İnternet sitesi nasıl yapılır?’ sorusuna cevap vermek de bize düşüyor.

Web sitesi yapılışı, hem oldukça kolay, hem de bir o kadar zahmetli bir iş. Eğer nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız veya yol haritanızı çizmediyseniz, size yol gösterebiliriz. Ayrıntılı, üst düzey bir web sitesi yapmak için HTML, PHP, CSS, JAVA gibi çeşitli web tasarım yazılım dillerine hakim olmak gerekiyor. Bunları öğrenmek için de aylar, hatta bazen yıllar harcayan insanlar var. Sizin için bu kadarı fazla geliyorsa, işinizi kolaylaştıracak yöntemler mevcut.

Öncelikle, internet sitesi açmadan, daha doğrusu tasarım aşamasına geçmeden önce yapılması gereken iki şey var: birincisi uygun host yani sitenizi barındıracağınız alan almak, ikincisi de domain adı verilen alan adına sahip olmak. Host ve alan adını satın alabileceğiniz gibi, bu servisleri ücretsiz sunan firmalardan da yararlanabilirsiniz. Fakat geleceğe dönük, daha profesyonel bir çalışma peşindeyseniz size tavsiyemiz gerekli yıllık ücretleri ödeyerek başlamanız. Bunun için ihtiyacınıza bağlı olarak cebinizden senelik 50-250 TL arası bir miktar çıkacaktır. Yine de eğer sadece deneme peşindeyseniz, host ile domaini ücretsiz edinebilirsiniz.

Eğer hostunuzu ücret ödeyerek aldıysanız, pek çok web hosting barındıran firma, WordPress adı verilen hazır web tasarım yazılımını ücretsiz yüklüyor. WordPress ile sitenizi dilediğinizce özelleştirebilir, farklı temalar yükleyebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken herhangi bir tasarım bilgisine de ihtiyacınız olmayacak, birkaç püf noktayı öğrendikten sonra deneme-yanılma yoluyla ilerleyeceksiniz.

Tabii bunun dışında farklı internet sitesi yapma programları da mevcut. Hem ücretsiz, hem de kullanımı oldukça kolay olan şu programlara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz:

Mobirise Website Builder

TOWeb

KompoZer

Webflow

Reply