İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Web sitesi kurma artık bir hobi, eğlence aracı değil aynı zamanda gereklilik. Gerek firmalar tanıtım için, gerek şahıslar portfolyoları için web tasarım üzerine kafa yorarken, internet sitesi kurma da aslında sanıldığı kadar zorlu değil…

İnternet Sitesi Kurma

Web sitesi kurma amacındaysanız, işe iyi bir plan yaparak başlayın. Hangi alanda hizmet vereceğinizi iyi seçmelisiniz ve size tavsiyemiz, bunun tek ve özel bir alan olmasıdır. İnternet üzerinde rastgele konularda yayın yapan pek çok mecra olduğu için, farkınızı yaratmanız sizi öne çıkaracaktır. Tabii bir de internet sitesi kurma için ekibe ihtiyacınız olabilir. Eğer geniş çaplı ve uzun soluklu bir çalışma peşindeyseniz, konu hakkında bilgili arkadaşlarınızı da ekibe katarak destek alabilirsiniz. Birkaç editörden oluşan web sitesinin yükü az olacaktır. Tabii en önemli kısımlardan birisi de web tasarım ve bunu nasıl yapacağınız önemli. Hem reklam, hem de web tasarım için biraz bütçe belirlemeniz ve bir tasarımcıyla anlaşmanız gerekebilir. Bunun yanında internet sitesi kurma işlemini tamamen kendiniz yapmanız da mümkün.

Bunun için ilk olarak bir sunucuyla alan adına ihtiyacınız var. İnternet sitenizi sunucu üzerinde barındıracaksınız ve bunun için bir de alan adı gereksinimi var. Elbette hem alan adını, hem de bu sunucuyu ücretsiz olarak temin eden pek çok internet sitesi var. Fakat eğer amacınız profesyonel ve uzun soluklu bir çalışmaysa, ücretli hosting firmalarıyla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde internet siteniz hem kalıcı olacak, hem de yeri geldiğinde teknik sorunlar yaşadığınızda sürekli destek alabileceksiniz.

Ayrıca ilk aşamada web siteniz için sıfırdan bir yazılım yerine, hazır CMS sistemlerini kullanmanızı öneririz. Bunun için ilk tercih WordPress’tir ve bu sistem hem SEO dostu, hem de kullanımı kolaydır. Aynı zamanda geniş eklenti desteği sunar ve istediğiniz zaman web tasarım ile uğraşmadan sitenizi farklı, hata bambaşka bir görünüme sokabilirsiniz. Unutmayın ki, internet sitesi ile uğraşmak uzun soluklu bir iştir ve devamlı, kalite oranı yüksek içerikler ürettiğiniz takdirde zaman içinde gelir elde etmeye de başlayacaksınız.

Reply