Hiç Bilmediğiniz Google Hizmetleri

Moonshot yani Ay’a yolculuk anlamına gelen Google’ın çılgın fikirlerinden en azından bir kaçını duymuşluğunuz vardır. Örneğin; kablosuz internet balonları, insansız arabalar ve akıllı kontak lensler bunlardan sadece bir kaçı… Oysa şirketin mevcut olan daha birçok kullanışlı hizmeti bulunmakta. Bu nedenle yazımız içerisinde Google’ın hizmetleri konusundan bahsederek, bu hizmetlerden yararlanmak isteyenlere yardımcı olmayı hedefledik.

Google’ın Hizmetleri

Ücretsiz Google hizmetleri arasında yer alan yazı kütüphanesi aynı zamanda bir hatırlatma uygulaması olarak da kullanılabilmektedir. Hem akıllı telefonunuzdan hem de masa üstünden kullanabileceğiniz Google Keep, müthiş bir not tutma hizmeti diyebiliriz. Çünkü Google’a istediğiniz bir zamanı yazarak, ‘timer’ eklediğinizde zaman ölçeri ayarlayabiliyorsunuz. Süre dolduğunda hatırlatması ve çalması için alarm da kurabiliyorsunuz.

Çok işinize yarayacak bir başka Google hizmeti ise Books nGram Viewer. Bu araç 1500 ile 2008 arasında yayımlanmış olan 5.2 milyon kitapta istediğiniz kelimeyi aratabilmenizi sağlıyor. Bu şekilde kelimelerin daha önce nasıl kullanıldığını, zaman içerisinde nasıl değiştiklerini inceleyebiliyorsunuz.

Ücretsiz Google hizmetlerinin bir diğeri de Google Input aracıdır. Bu araç sayesinde 80 farklı dilde, herhangi özel bir klavye indirmeden yazı yazabiliyorsunuz.

Evrenin çok uzak noktalarını keşfe mi çıkmak istiyorsunuz? O halde Google.com/sky adresini kullanabilirsiniz. Çünkü Google’ın hizmetleri arasında yer alan SKY, Sloan Dijital Gökyüzü Araştırmalarının ve Hubble Uzay Teleskobu ile NASA uydularının verilerini kullanarak uzak noktaları keşfetmenizi sağlıyor.

Amacınız profesyonel makale ve dergilerde arama yapmaksa, o halde Google Scholar işinizi kolaylaştırabilecek bir uygulama…

Sektörde olup bitenleri merak ediyorsanız, Think with Google hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu platform için pazarlamacıların yararlanması adına dijital bir kopya kağıdı görevi yapıyor diyebiliriz…

Hangi ülkede hangi konunun popüler olduğunu öğrenmek için ücretsiz Google hizmetleri arasında yer alan Trends’i kullanabilirsiniz. Hatta merak ettiğiniz konunun hangi zaman diliminde popüler olduğunu dahi öğrenebilirsiniz.

Manuel olarak kullanılabilen Google hizmeti Translate ise her ne kadar çevirici işlevi görse de, aslında sembol ve karakter çizmeye yarayan bir özeliği de mevcut. Son olarak birbirinden güzel yazı tipleri arıyorsanız, aradığınızı Google.com/fonts adresinde bulabileceğinizden eminiz. Bu da ücretsiz olarak kullanılabilen Google’ın hizmetleri arasında yer almaktadır…

Reply