Google SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google SEO konusunda düzenli değişiklikler yapıp, titizliğini artırırken, hem web site sahiplerinin, hem de işletmelerini internet üzerinden tanıtanların SEO çalışması için ayrıca özen göstermesi gerekmekte. Kısaca özetlemek gerekirse, SEO bir web sitesinizi arama motorlarında üst sıraya çıkaran optimizasyon biçimidir. Bu hem site içi, hem de site dışı SEO çalışması maddelerini kapsamaktadır. Bu yazıda size SEO konusunda öne çıkmanız için atmanız gereken adımları anlatacağız.

Google SEO Çalışması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm teknik adımlar bir yana, SEO çalışması yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey kalite ve özgünlük olmalıdır. Sadece Google değil, hiçbir arama motoru kopya içeriklerin olduğu, düzensiz ve kalitesiz tasarlanmış web sitelerini sevmez. Kendinizi Google’a ‘sevdirmek’ için Google SEO kurallarını bilmeniz yanında, asıl odağı ziyaretçilere göstermelisiniz. Kurallara uymak tek başına bir anlam ifade etmez. Asıl dikkat etmemiz gereken şey, sitemize bolca ziyaretçi çekmek olacak. Tabii ziyaretçilerin siteye girip çıkmaları da bir fayda sağlamıyor. Aynı zamanda site içinde gezinmeliler ve uzun süre durmalılar.

Bunun için web sitesi altyapınızın hızlı çalışmasında, yani doğru bir sistem seçmenizde fayda var. Hiçbir ziyaretçi yavaş açılan sayfaları sevmediği gibi, pek çok zaman beklemeyeceklerdir ve sitenizi de terk edeceklerdir. Ardından içeriklerinizin uzunluğuna da dikkat etmelisiniz. Ziyaretçilerin aradığı bilgiyi bulması ve diğer sitelere göre farklı yazılara sahip olmanız önemli.

Google SEO 200 kelime altı yazıları sevmediği gibi, uzunluğunuzu 250-650 kelime arası tutmanızda yarar var. Bir yandan site dışı SEO çalışması da önemli bir konu. Bunu gerçekleştirmek için backlink çalışmaları yapabilirsiniz. Örneğin, farklı sitelerden tanıtım yazısı alabilir, onlarla link takasına girebilirsiniz. Tabii ki bu sitelerin sizin konseptinize uygun olması, karşı sitenin ‘warez’ yani kötü içerikli olmaması önemli. Eğer bir teknoloji siteniz varsa, moda sitesinden backlink almanız size yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Site dışı SEO çalışması yanında tabii en önemlisi kendi sitenizin içeriği. Yazıları uzun tutmanız da tek başına bir şey ifade etmiyor. Bu yazılarda kesinlikle kopya içerik olmamalı, kullanılan görseller onlarca sitede paylaşılmış olmamalıdır. Aynı zamanda yazı içlerinde anahtar kelime ve alt başlık kullanımı bir diğer önemli hususlardır.

Reply