Google Odaklı Web Sayfası Nasıl Oluşturulmalıdır?

Belki web tasarım hayatında yeniyseniz, başlıktaki soru size anlamsız gelebilir fakat şu bir gerçek ki, eğer sitenizin belli bir aşama kat etmesini istiyorsanız, mutlaka Google odaklı çalışılmalı ve Google SEO kurallarına önem göstermelisiniz. Yapacağınız başarılı bir optimizasyon sonucu Google web sayfası arama sonuçlarında siteniz ön plana çıkacaktır. Bunun için de hem site dışı SEO çalışmaları, hem de sayfa için SEO yapmalısınız. Bu yazıda da size web sitenizi tabiri caizse nasıl Google’a ‘sevdireceğinizden’ bahsedeceğiz.

Google Web Sayfası Arama Sonuçlarında Siteniz Ön Plana Çıksın!

Google web sayfası odaklı çalışmak için mutlaka SEO çalışmaları yapmalısınız. SEO, sadece basit ve teknik kurallardan ibaret bir olgu değildir ve kısaca ‘kaliteyi’ ifade eder. Sitenizin kaliteli bir içeriğe sahip olması, sizi zaten doğrudan Google SEO sonuçlarında öne çıkaracaktır fakat elbette dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları da var. Sayfa için SEO yaparken ilk ve değişmez kural, her zaman sayfaların hızlı, ziyaretçi odaklı ve kaliteli içerikli olmasıdır. Hızdan kastımız elbette kullandığınız altyapı. Yavaş açılan web sitelerinde hiçbir ziyaretçi vakit geçirmek istemeyeceği gibi, kısa sürede sitenizi de terk edecektir ve bu sizi Google SEO açısından olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda web sitenizin mobil uyumlu da olması bir avantajdır.

Google Odaklı Web Sayfası Nasıl Oluşturulmalıdır?

Sitenizin hızını ve SEO uyumunu başarıyla hallettikten sonra, ziyaretçiye hitap etmeniz gerekmekte. İstediğiniz kadar kaliteli bir temaya, hızlı açılan sayfalara ve görselliğe sahip olun, eğer ziyaretçi sitenizde aradığınızı bulamazsa vakit geçirmeden ‘Kapat’ butonuna basacaktır. Dolayısıyla, içerikleriniz belli uzunluklarda olmalı, çok kısa yazılardan oluşmamalıdır. Ziyaretçi sitenizde aradığını bulursa ve bolca vakit geçirirse sadece Google’ın gözüne girmeyeceksiniz, kendisi de daha sonra sizi tekrar ziyaret edebilecek, hatta çözüm konusunda sizi başkalarına tavsiye edebilecektir.

Sayfa için SEO yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da, kullandığınız medya materyalleri, anahtar kelimeler ve alt başlıklardır. Yazılarınızda mutlaka konuyla ilişkili anahtar kelimeler kullanın ve bunun sayısını 3-6 arası tutmaya özen gösterin. Fazlası ve azı zararlı olduğu gibi, aynı zamanda içeriklerde alt başlıklar da yer almalıdır. Bir diğer yandan, sitenizin içinde kaliteli-başka yerlerde kullanılmamış görseller kullanmak, hoş bir görüntü yaratacaktır. Tabii konuya ilişkili video paylaşımı da, hem ziyaretçinizi tatmin edecektir, hem de onun sitenizde daha çok vakit geçirmesini sağlayacaktır.

One Response

  1. ERCAN

Reply