Google Botları Nasıl Çalışır?

Google’ın çalışma mantığı aslında oldukça basit ve anlaşılırdır. Bu nedenle Google botları nasıl çalışır anlamak isteyen webmasterlara yardımcı olmak amaçlı oluşturduğumuz bu yazıda kullanılan algoritma ile ilgili Google bot taraması faktörlerini ele aldık…

Basit Mantık ile Google Botları Nasıl Çalışır?

Arama motorları bilindiği gibi insanların istedikleri bilgiye ulaşabilmeleri için kullanılır. Webmasterlar için hedef ise bilginin yer aldığı siteye daha fazla hit toplayarak, kitlesini genişletmektir. Fakat bunun olabilmesi için arama motorlarında en üst sıralarda yer alması gerekir. Bu noktada devreye SEO çalışmaları girer. Doğal olarak webmasterın arama motorları için başarı yakalayabilmesi için SEO bilgisine ihtiyacı vardır.

İçeriklerde Google Bot Taraması

Google bot taraması, arama motorları içerisinde en büyük olarak bilinen Google’ın sistemindeki akıllı botların bulunması ile başlar. Bu botlar tamamen gördükleri içerikleri taramaya ve Google verilerine rapor vermeye programlanmıştır. Botlar içeriğinizin farkında vardığında ise öncelikle olarak altı çizgili, kalın, italik kelimeler ile H etiketi ile girilen başlıkları tarar. Sonrasında ise yazıyı ve mevcut yorumları okur. Söz konusu hususları analiz eden botlar, kaliteli içerikleri arama motorlarında üst sıralara taşır.

Google bot taramasının sıklığı ise tamamen sitenizin kalitesiyle ilgilidir diyebiliriz. Botların web sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiğini öğrenmek için ‘’ cache: http://www.sitelinki.com ‘’ şeklinde arama yaptırabilirsiniz.

Üst Sıralara Çıkan İçeriklerde Google Botları Nasıl Çalışır?

Google botları nasıl çalışır az çok kavramaya başladığınız sanırım. Bu başlıkta da botların içeriği nasıl üst sıraya taşıdıkları hakkında bilgi verelim. Öncelikle Google bot taraması, veritabanında indexlenmiş olan bir yazıyı konu içerisindeki bütünlüğü ele alarak inceler. Yukarıda belirttiğimiz italik, kalın, altı çizgili gösterilen kelimeler haricinde içerik-kitle uyumuna, içerik-başlık uyumuna ve anahtar kelimeler ile içerik uyumuna bakarak inceleme yapar.

Bu incelemenin sonunda eğer bir uyum çizgisi yakaladıysanız bot bunu algılar ve içeriğinizde kaliteli ise arama motorlarında üst sıralar kaçınılmaz diyebiliriz. Site içi seo konusunu daha iyi kavramak ve kaliteli içerik üretmek istiyorsanız, Site içi SEO Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde site içi seo hakkında detaylı bilgiler verilmektedir…

Reply