E-ticaret Siteleri için SEO Çalışmaları

Her ne kadar e-ticaret günümüzde çok ciddi kâr oranlarına sahip olsa da, aynı zamanda rakipler de artıyor ve insanlar sektöre girmeye başlıyor. Dolayısıyla e ticaret siteleri için SEO olmazsa olmaz bir konu. Daha iyi bir gelir elde etmek için SEO çalışmaları kaçınılmaz hâle gelmişken, biz de yazıda SEO nedir konusu hakkında bilgi verip yapabileceğiniz şeyleri anlatacağız.

SEO Nedir ?

Google’ın optimizasyon algoritmaları düzenli olarak değişirken, web sitelerinin de buna ayak uydurması gelişiyor. Eski SEO taktikleri, e-ticaret işiyle uğraşanları da olumsuz etkilerken, aynı zamanda müşteri kaybetmelerine neden oluyor. Öncelikle, e ticaret siteleri için SEO anahtar kelime ve pazar araştırmasıyla başlar. Eğer onca hazırlık ve paranın boşa gitmesini istemiyorsanız, hedef pazarınızı çok iyi tanımalı ve bilgi toplamalısınız. Bunun için gerekirse başkalarından da yardım alın ve Google Keyword Planner gibi aracılar kullanarak daha fazla anahtar kelimeye erişim sağlayın.

SEO çalışmaları yaparken, amacınız yerli pazarlar ise SEMrush ve Workdtracker kullanmaya özen gösterin. Eğer YouTube odaklı çalışacaksanız, mutlaka YouTube Keyword Tool’dan da faydalanın.

Tabii tüm bunları yaparken SEO nedir sorusuna da yanıt verebilmeli ve sitenin tasarımı, yapısı üstünde de çalışmalısınız. Bu konuda sizin ayrıntılı bilginiz yoksa, uzman bir web tasarımcıdan destek alabilir, site mimarisini, bağlantı yapılarını sağlam kurmasını isteyebilirsiniz. Sonuçta bu bir e-ticaret sitesi olacak ve bağlantıların, sayfa yapılarının düzgün gözükmesi, kullanıcıya hata vermemesi çok önemlidir.

E-ticaret Siteleri için SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları yaparken, bir e-ticaret sitesinde içerik problemleri olmaması, özellikle başlık kısmının anahtar kelime ve kullanıcı deneyimi açısından zengin olması önemlidir. Aynı zamanda mükemmelik için dahili linkleme ağacı da geliştirilmeli ve bu şekilde site arama motorlarına daha uygun hâle getirilmelidir. Tüm bunları yaparken, devamlı takipte kalıp sitenizi gözlemlemek de önemli. SEO başarısı için hem SERP, hem Analytics takibi yapabilirsiniz.

Genel izleme için SearchMetrics’i, SEO başarısı takibi içinse Positionly sitesini kullanın. Çünkü e ticaret siteleri için SEO olmazsa olmazdır ve tüm emeği sarf ettikten sonra, hepsinin boşa gitmesini istemezsiniz. SEO ile uğraşırken mümkün oldukça keyif almaya ve bunu mecburiyetten yapmamaya çalışın.

Reply