10 Adımda Site içi SEO Nasıl Yapılır ?

Arama motorları algoritması günden güne değişirken, site içi SEO artık her webmasterın veya kurumsal firmanın olmazsa olmazı. Değişen algoritmalara ayak uydurmak SEO çalışmalarıyla mümkün olurken, bizim de size site içi SEO çalışması için verecek ipuçlarımız var. Peki, site içi SEO nasıl yapılır ?

Site içi SEO Nasıl Yapılır ?

Öncelikle unutmayın ki, site içi SEO için en önemli şey içerik kalitesidir. İstediğiniz kadar belli kural ve kıstaslara uyun, spam yapıyorsanız, kopya içerik paylaşıyorsanız ve yazdıklarınız özgün değilse Google sizi sevmeyecektir. Aranan fakat hakkında az içerik olan konulara dair paylaşımlar ise sizi site içi SEO çalışması konusunda öne çıkaracaktır.

Site içi SEO nasıl yapılır diye soranlara işin teknik yönünden de bahsetmek lazım. Arama motorları eski tasarımları, eski yazılımları sevmiyor. Bunun için modern olmalı, hızlı ve yeni yazılımları kullanmalısınız.  Açılış hızları, mobil cihazlara uyumluluk, responsive temalar da SEO’ya etki eden diğer teknik özellikler.

İçerik kalitesinden bahsettik fakat aynı zamanda bu içeriği doğru şekilde ‘süslemek’ de önemli. Site içi SEO çalışması yaparken, mutlaka hedef yani anahtar kelimelerinizi koyu şekilde yazmaya, mümkünse renklendirmeye özen gösterin. Bu şekilde hem ziyaretçiler aradıklarını daha rahat bulacak, hem siteniz estetik bir görünüme kavuşacak, hem de arama motorları tarafından sevilecek. Aynı zamanda başlık ve alt başlıkları ayarlamak da oldukça önemli. Çeşitli tagler yardımıyla paylaşacağınız yazılara alt başlıklar eklemeniz, bunları büyük boyutlu ve koyu renkli yapmanız Google’ın hoşuna gideceği gibi, ziyaretçilerinizin de ilgisini çekecektir.

Sayfa içi linklemeler de site içi SEO açısından önemliyken, Google’ın gerçekten ilginç bir algoritması var. Örneğin, yazıya eklediğiniz resimlerin dahi isimlerine bakılmakta. Tabiri caizse arama motorları ‘kör’dür ve siz resimlere isim atamadıkça, onlar tanımlayamaz. Dolayısıyla, yükleyeceğiniz resimlere beraberinde paylaştığınız yazıyla alakalı isimler verin. Bu şekilde fotoğraflarınız Google Görseller kısmında da görünecektir.

Kısacası, site içi SEO nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz belli başlı yanıtlar bunlar. Elbette ki SEO bu kadar basit bir şey değil fakat unutmayın ki, en önemli SEO çalışması güncel ve kaliteli içeriktir. Siz belli bir kalite çizgisinde devamlı olarak ilerlerseniz, Google’da da muhakkak üst sıralara çıkacaksınız demektir.

Reply